Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Πληροφορίες για το σχολείο μας

Γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας

Το Δημοτικό Σχολείο Πυλίου ιδρύθηκε το 1946. Η αρχική κατασκευή περιελάμβανε τις δύο ανατολικές αίθουσες. Ακολούθησε η κατασκευή των δυτικών αιθουσών και του παλιού γραφείου το 1950 και ολοκληρώθηκε με τις βόρειες αίθουσες το 1960.

Το σχολείο μας σήμερα είναι 12/θέσιο. Βρίσκεται βόρεια και σε συνέχεια από τον Ιερό Ναό Αγ. Νικολάου και λίγα μέτρα ανατολικά της κεντρικής πλατείας Πυλίου.

Φοιτούν σε αυτό από 225 (χειμερινή περίοδο) ως 235 μαθητές (τουριστική περίοδο) και το εκπαιδευτικό προσωπικό ανέρχεται, σε πλήρη επάνδρωση του σχολείου, στους 23 εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων.

Λειτουργούν δώδεκα τμήματα πρωινού προγράμματος, ένα τμήμα ολοήμερου, τάξη ένταξης και τάξη παράλληλης στήριξης. Επίσης διαθέτει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, σχολική βιβλιοθήκη, γήπεδο καλαθοσφαίρισης, σκάμμα και κυλικείο.

Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο από τις πιο απομακρυσμένες περιοχές - Μαρμάρι, Αμανιού, Αγ. Γεώργιος - με δημοτικό σχολικό λεωφορείο.

Τις βραδινές ώρες στους χώρους του σχολείου στεγάζεται το Εσπερινό Γυμνάσιο ? Λύκειο.

Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Πληροφορίες για το σχολείο μας