Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2020-2021 -- Αγιασμός

Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2020-2021 -- Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς, με την έναρξη της φετινής, ιδιαίτερης σχολικής χρονιάς εύχομαι πρώτα απ όλα υγεία και καλή πρόοδο στα παιδιά μας!

Η ιδιαιτερότητα της χρονιάς, ακουμπά όλους μας, μαθητές,εκπαιδευτικούς και γονείς και γι αυτόν τον λόγο ζητάμε τη στήριξη και την κατανόησή σας. Τα σχολεία όλης της χώρας όπως και το δικό μας , καλούνται να λειτουργήσουν κάτω από πολύ ξεχωριστές συνθήκες.

Τα παιδιά θα έρχονται με μάσκα στο σχολείο και θα τη φορούν στους εσωτερικούς χώρους του σχολείου, στο λεωφορείο και στους εξωτερικούς όταν υπάρχει συνωστισμός.

Παιδί που θα προσέρχεται χωρίς μάσκα δεν θα γίνεται δεκτό και θα καλούνται οι γονείς- κηδεμόνες να το παραλάβουν. Εξαίρεση θα υπάρχει μόνο με βεβαίωση ιατρικής αντένδειξης.

Παρακαλούμε να σεβαστείτε όλοι τη νομοθεσία σχετικά με το άνοιγμα και τη λειτουργία των σχολικών μονάδων, πέρα από τις προσωπικές αντιλήψεις και απόψεις που ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει…

Αύριο, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου,  ημέρα του Αγιασμού,τα παιδιά θα προσέλθουν στις 10:45 με τις τσάντες τους γιατί θα γίνει η διανομή των βιβλίων και θα αποχωρήσουν στις 12:00.

Λόγω των έκτακτων μέτρων ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στην αυλή του σχολείου με αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών και όλα τα παιδιά της Α΄ Τάξης, τα οποία θα συνοδεύονται από έναν μόνο γονέα. Επιλέξαμε να είναι τα πρωτάκια μας η τάξη που θα παραβρίσκεται έξω την ώρα του Αγιασμού για να τα υποδεχτούμε με ξεχωριστό τρόπο.

Παρακαλούμε να εφοδιάσετε τα παιδιά με μάσκα, υφασμάτινη ή ιατρική για την πρώτη ημέρα επειδή ακόμα δεν έχουν παραληφθεί οι μάσκες από το Υπουργείο.

Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες οι γονείς δεν επιτρέπεται να εισέρχονται στην αυλή του σχολείου. Για οποιοδήποτε θέμα, μπορούν να επικοινωνήσουν πρώτα τηλεφωνικά και εάν χρειαστεί θα κλειστεί ραντεβού για προσωπική επικοινωνία τηρουμένων των μέτρων προστασίας.

Από την Τρίτη 15/09/2020 η προσέλευση θα γίνεται κανονικά από τις 8:00 μέχρι τις 8:15. Η αποχώρηση την πρώτη εβδομάδα για τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης θα είναι στις 12:25, ενώ για τις υπόλοιπες τάξεις θα είναι στις 13:15.

Παρακαλείσθε να μην συνωστίζεστε έξω από την είσοδο και να περιμένετε λίγο πιο πέρα μέχρι να παραδώσετε ή να παραλάβετε το παιδί σας.

Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει προς το παρόν γιατί υπάρχουν κενά ειδικοτήτων στο πρωινό πρόγραμμα.

Για οτιδήποτε νεώτερο θα σας δίνονται οδηγίες στο e-mail σας ή στην Ιστοσελίδα του Σχολείου, γι αυτό σας παρακαλούμε να τα ελέγχετε καθημερινά.

Εμείς θα κάνουμε το καλύτερο για να εκπληρώσουμε τον παιδαγωγικό- διδακτικό μας ρόλο, αλλά και να στηρίξουμε τους μαθητές μας.

Ελπίζουμε να είστε στο πλάι μας!!!

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

Με εκτίμηση η Διευθύντρια

Χατζηδαυίδ Ειρήνη