Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Συμμετοχή στον διαγωνισμό δημιουργικής έκφρασης μαθητών

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Δημιουργικής Έκφρασης

μαθητών δημοτικών σχολείων με θέμα:

"Ας φανταστούμε το Σχολείο των Ονείρων μας"

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Δημιουργικής Έκφρασης του Παιδαγωγικού Τμήματος Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Κρήτης, με ένα βίντεο που αναφέρεται σε μια σειρά από καινοτόμες τεχνολογίες πληροφοριών και επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) που ενσωματώνονται στους χώρους μάθησης σήμερα, καθώς και των τρόπων με τους οποίους αυτές υποστηρίζουν τη μάθηση. Μέσω της χρήσης εξελιγμένων Τ.Π.Ε. και ψηφιακού περιεχομένου, οι μαθητές της ψηφιακής γενιάς εργάζονται σε χώρους μάθησης με εκείνα τα μέσα που τους είναι οικεία και που υποστηρίζουν τη μαθητοκεντρική και συνεργατική μάθηση. Αλληλεπιδραστικά συστήματα πίνακα, ταμπλέτες, βιντεοπροβολείς, multi-touch διεπαφές και μια σειρά από άλλα μέσα Τ.Π.Ε. επιτρέπουν στους καθηγητές να παρουσιάζουν πολυμεσικές πληροφορίες με τρόπους που προτρέπουν τη συζήτηση και τη συνεργασία.

Οι χώροι μάθησης αποτελούν μια εμπειρία και με τη χρήση της εικονικοποίησης, των παιχνιδιών, της m-υπολογιστικής, των ασύρματων εικονικών τοπικών δικτύων (virtual wireless local area network), του υπολογιστικού νέφους, των εικονικών εργαστηρίων και πολλών άλλων τεχνολογιών αποτελούν την επόμενη μορφή σχολείου.